esmaspäev, 22. veebruar 2016

Soengukunst (Vana- Egiptus kuni Renessanss)

Vana-Egiptus
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi46acg8SAUMJPhtRyUnhgHlWPpsEmzF9WO5VAbu040RK9TpXol7LjC7pKzVhELCZyi7ZBEGiWr3FuYRIeXQt73r2wpk0vMcBx8UxLdjdF1CG6qpoOuHHw9ZHaXCRSESqrnMJ2F1nNnPRno/s1600/ee.jpeg

Freskodel, urnidel ja kirstudel olevad maalingud on tõestuseks, et juuksur oli sellel ajastul aukohal. Jõukamatel olid omad isiklikud juuksurid, harv polnud ka juhus, kus juuksurid ise jõukamate hulka kuulusid. Umbes 3000 e.m.a, oli Egiptuses aadli tunnuseks kiilaks raseeritud pea. Samas nõudis mood, et tähtsamatel sündmustel oleks pea kaetud parukaga. Viimase valmistamiseks kasutati nii inimjuukseid kui ka lambavilla. Mehed uhkeldasid ka valehabemetega, mis olid eelnevalt lokitud või punutud.Parukatele musta värvi saamiseks tooniti neid indigoga. Umbes 1150 e.m.a ilmusid parukatesse sellised toonid nagu sinine, roheline ja punane. Kõige populaarsemaks soenguks oli sirgelt lõigatud juuksed, mille pikkus varieerus lõuast kuni õlgadeni.

Vana- Rooma
http://henri.inspiratsioon.ee/triin/wp-content/uploads/2015/02/vanakreeka-kollaaz.jpg

Selle ajastu soengut nimetati„orbiseks“, kus näoäär ja otsaesine oli ääristatud lokkidega. Ülejäänud juuksed olid kinnitatud taha hobusesabasse või krunni. Väga moes oli olla ka blond ning nii mõnedki naised eksperimenteerisid pleegitajatega ja loomulikult olid sellel sageli katastroofilised tulemused. Lihtsam oli kanda parukat, mis oli tehtud põhja Saksamaalt toodud orjatüdrukute juustest. Seaduse kohaselt kandsid prostituudid kollaseid parukaid. Soengute kaunistamiseks kasutati vääriskividest ja metallidest tehtud kamme ja lõkse. Varajase Rooma mehed olid väga karvased, nende nägu kattis habe ja pikad juuksed. Vabariigi ajal hakati juukseid jällegi lühikeseks lõikama ning hiljem raseeriti ka habe ära. Nii jäid habemega vaid targemad inimesed, kes soovisid järgida Rooma tarkade stiili. Ka rooma meeste seas olid blondid juuksed hinnas, kuid nemad kasutasid blondeerimiseks lihtsalt kullatolmu.


Vana- Kreeka 
https://c1.staticflickr.com/7/6157/6138884086_e577c9a6b6_b.jpg

Muistse Kreeka ajastul said ilusalongid alguse. Juuksed olid üldjuhul pikad, tumedad ja paksud, loomulikult või kunstlikult lokitud ning erinevatesse kujunditesse seatud. Populaarsed olid igasugused metallist ja riideribast tehtud peaehted. Sel ajastul avastasid naised võimaluse kanda juukseid hobusesabas. Et juuksed paremini läigiksid ja lõhnaksid kaunilt, võeti appi õlid, vahad ja pumatid. Blondid kiharad olid Muistses Kreekas haruldased, neid ka imetleti ja sooviti, et sellist väljanägemist saavutada pleegitati juukseid kaaliumkloriidi vee -ja kummeli tõmmise seguga.








Keskaeg
http://sites.tufts.edu/putajewelonit/files/2011/09/Plantanget-21-223x300.jpg
Keskaegne soengumood pendeldas, aga pidevalt rooma ja vanagermaani kombe vahel, kus germaanlased kandsid pikki juukseid, kui inimese väärikuse ja tähtsuse tunnusmärki. Naised kandsid pikki lahtisi juukseid, mida hoidis koos pea ümber seotud pael või võrk, vahel punusid naised oma juuksed kahte patsi, need keerati kõrvade kohale kokku ning kinnitati valge lindiga, mis kattis lauba, soengu ja lõuaaluse. Kõrgemast seisusest daamid kandsid selle peal veel pärga. Naiste peakatte lisandiks peeti kogu Euroopas peent läbipaistvat vuaali.


Renessanss



http://www.girlsgonehair.com/wp-content/uploads/2013/01/Renaissance-7.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/dd/9a/ed/dd9aed4a2fe1137bef496b68959089da.jpg

Renesansiaegses Itaalias olid kaunid ja naiselikud punakuldse tooniga blondid juuksed eriti hinnatud. Sel ajastul polnud juuste pleegitamine keeruline. Naised istusid kannatlikult kuuma päikese käes, peas ilma põhjata kübar ja juuksed rippumas üle selle laiade servade.Daamid järgisid ka antiikseid eeskujusid ja keerasid oma juukseid sõlmedesse, punusid patsidesse, mis seoti paeltega ja kaunistati pärlitega. Pikad lokid raamisid nägu. Navarra Kuninganna Marguerite sai kuulsaks ülirikkalikult kaunistatud kõrgete naiste soengute algatajana. Need kujutasid endast metalltraadist karkassile tehtud tumedavärvilisi parukaid. Inglismaal kanti kuninganna Elizabeth I ajal kõige erinevates värvitoonides parukaid. Ta tõi moodi ka paruka karkassi külge kinnitatud loori, mis tekitasid mulje pilvekestest. Hispaanias tehti juba parukaid siidniitidest, mille vahele põimiti pärleid ja pitse. Daamid kantsid ka peakatte külge õmmeldud juuksekrunne ja eri värvi kiharaid. Saksamaal oli meeste juuksepikkus lõuani või isegi õlani. Põhja-Euroopas elavatel naistel olid pikad juuksed, lokitud või patsi palmitsetud. Prantsusmaal oli meestel kombeks habe ja vuntse kanda.

Kasutatud materjal:
https://soenguajalugu.wordpress.com/
http://soengukunstiajalugu.weebly.com/ajalugu.html



1 kommentaar:

  1. Tehke palun tekst natuke suuremaks ja äkki kirjutate just rohkem juustevärvidest, või viimistlus ja hooldusvahenditest nendel aegadel? Siis saab luua tervikliku artikli kuidas ajaloos on näiteks juustevärvidel areng toimunud.
    Ja kõik viitamised paika!!!!

    VastaKustuta