esmaspäev, 22. veebruar 2016

Habeme ja vuntside ajalugu




Habemeks nimetatakse karvade kogumikku, mis kasvab inimese lõual, ülahuulel, põskedel ja kaelal. Habe hakkab poistel kasvama tavaliselt puberteedieas. Hormonaalsete häirete korral võib habe kasvama hakata ka naistel – seda nimetatakse hirsutismiks.
Läbi ajaloo on ühiskonna hoiak meeste habemete ja vuntside suhtes sõltunud kultuurist, usust või moest. Mõned religioonid, nagu islam ja sikhism, peavad habeme kandmist loomulikuks ja lausa kohustuslikuks kõikide meeste jaoks. Mõnes kultuuris usutakse, et habe esindab mehiseid voorusi, nagu tarkus, tugevus, seksuaalsus ja kõrge sotsiaalne staatus.
Kultuuriruumis, kus meeste näokarvad ei ole nii tavalised, kus kõik mehed ei kanna habet või kus see pole moes, seostatakse habetunud lõuga mõnikord halva hügieeni, metslasliku oleku või isegi tsiviliseerimata käitumisega.
Tänapäeval kannavad mehed habet enamasti moe pärast, või siis, kui on vaja varjata arme ja defekte näol või korrigeerida näokuju.
Habeme ja vuntside lõikamine käib juuksuri tööülesannete hulka. See tähendab, et juuksur peab oskama kliendile soovitada, milline habe ja vuntsid talle sobivad ja need vastavalt kujundama.






Ovaalne habe – aitab saavutada ideaalset näokuju, varjab teravaid näojooni ja korrigeerib piklikku näokuju. Ovaalset habet võib lõigata nii vuntsidega kui ka ilma. 























Koonusekujuline habe – muudab näo visuaalselt pikemaks ja korrigeerib ümarat näokuju.















Trapetsikujuline habe – sobib ümara näo ja terava lõua korral.






Vene habe ehk ristkülikukujuline habe – kõige kogukam ja pikem habe. Sobib kitsale ja pikale näole ja ka topeltlõua varjamiseks.






Žabookujuline habe ehk meremehe habe – lisab näole suurust. Sobib ka topeltlõua varjamiseks.





Põskhabe – läheb sujuvalt kokku vuntsidega. Sobib kitsa näokuju puhul – laseb näol paista laiemana.




Rõngashabe – habe, mis on kujundatud ümber suu. Sobib ümara näokuju puhul – laseb näol paista pikemana.









Vigurhabe – lühikeste habemekarvadega, mille sisse lõigatakse trimmeriga erinevaid kujundeid ja jooni. Sobib trenditeadlikule kandjale – lõigatakse vastavalt soovile.


       





Klassikalised vuntsid – ulatuvad suunurkadeni.




Pikad vuntsid – ulatuvad lõuajooneni.



Lühikesed vuntsid – kitsamad ja lühemad klassikalistest vuntsidest.




Vigurvuntsid – kujundatakse loominguliselt olemasolevast materjalist.





Keskaeg - Juuksuritöös ilmus uus amet – saunamees, kes lõikas juukseid, tegi soenguid ja ajas habet, andis ka meditsiinilist abi.  Habet mehed ei kannud, kuid vuntsid olid pikad.



Vanas Egiptuses - Meestel valehabemed, mis olid eelnevalt lokitud ja punutistega ehitud.  Kogu meessugu ajas habet spetsiaalse sirbikujulise noaga, mis oli valmistatud kivist või pronksist. Võimukandjad uhkeldasid samuti valehabemetega.




Vana Rooma - Varajases Roomas kandsid mehed üsna pikki juukseid ja habemeid. Habemeid  kandsid  filosoofid ja õpetlased, soovides järgida Rooma tarkade stiili. Habemeajamise töökojad said populaarseteks meeste kogunemiste kohtadeks, kus peeti nii poliitilisi kui ärilisi vestlusi. Eriti rikkad lasid teha seda protseduuri spetsiaalsetel orjadel kodus. Keiser Hadrianus (teisel sajandil pKr) tõi jälle kord moodi habeme. Nüüd hakati seda aga hoogsalt kujundama õlide ja lokitangide abil, et saavutada võimalikult mitmesuguseid kujusid. 



Renessanss - Üldjuhul aeti näod puhtaks. Habet kandsid ainult küpses eas mehed. Noored kandsid vahel ainult vurre ja bakenbaare.



Barokk - Kuningas Louis XIII tõi moodi paljaks raseeritud näo, ülespoole keeratud vurrud ja väikese lõuaotsa habeme.




19. sajand - Vuntsid aeti maha ning lõug paljaks, see-eest tuli moodi põskhabe. Tuleb märkida, et tol ajal suuri habemeid Euroopas üldiselt ei kantud. Ent hiljem hakkasid liberaalsed kodanlased siiski habet kandma ja sajandi teine pool kujunes täishabeme kõrgajaks. 60.-70. aastatel peeti habeme puudumist juba lausa ebaviisakaks. 




VIDEO: USA vingemad vuntsid ja habemed - SIIN





Kasutatud allikad:

1) http://juuksur.innove.ee/chapter4/16.php (22.02.16)
2) http://laurahairxpress.weebly.com/blogi/habe-ja-vuntsid (22.02.16)
3) http://soengukunstiajalugu.weebly.com/ajalugu.html (22.02.16)
4) http://reporter.postimees.ee/3516143/usa-vingemad-vuntsid-ja-habemed (24.02.16)












1 kommentaar:

  1. Väga tore!
    Kui saaks need viitamised ka paika siis oleks eriti tore.
    Tekst võiks olla natuke suurem. Ajaloo osas ka mõned näited piltidega. Natuke võiks olla kirjutatud rohkem tänapäevasest habemekandmisest ning vaadake mis maailm kirjutab tänapäevastest habemeajamistest euroopas. Mõni video on ka päris põnev (näiteks erinevad habemeajamise tehinikad: niidiga jmt). Kasutage otsingusõnana: barbershop, barber jne.
    Habemeajamine on etkel jälle väga moes ja loodame, et akkame teiega ka seda lähemalt õppima.
    Jõudu!
    Viitamised!!!

    VastaKustuta