Baroki aega võib iseloomustada sõnaga ebatavaline. Baroki ajal tuli moodi paljaks raseeritud nägu, üles poole keeratud vuntsid ja lõuaotsa habe. Sellel ajastul kandsid noored mehed pikki lokkis juukseid või parukaid. Versaille's töötasid usinalt parukameistrid, mis olid tehtud loomakarvadest, mererohust ja maisikiududest. Alguses oli parukad suhteliselt rahulikud väljanägemiselt, kuid hiljem hakkasid nad oma väljanägemise poolest kandma ka hüüdnimesid Lõvilakk ja Puudel. Parukaid eristati seisuste järgi: vaimulikel olid nn Hispaania parukad, mis olid keskmise tiheduse ja ümara kujuga; kõrgetel ametnikel olid kõrged parukad kandilise kujuga ja sõjaväelaste parukad seoti tagant lindiga kinni.
Rokokoo soengud on legendaarsed oma ebaloomulikkuse ja ebaterviklikkuse tõttu. Naistel kooslus selle aja soeng lilledest, lindikestest ja kivikestest. Parukad teostati traatidega ja täideti kõikvõimalike ehitusmaterjalidega, et need püsti seisaksid. Juuksed keerati ümber raami, mis oli täidetud vati, riide või põhuga ning tsementeeritud vastava pastaga. Sellised soengud kujutasid laevu, linnupuure ja muud sellist koos kõige elavaga. Soengud kõrgusid 1,5 meetrini. Parukameistrid olid palju kõrgemalt hinnatud, kui juuksurid.

19. sajand (1800 - 1900)
19. sajandi esimesel poolel lõikasid mehed oma juuksed lühikeseks, jättes ette vaid pikema tuka. Soengud olid lokitud ja kaunilt seatud. Samuti aeti vuntsid maha ning lõug paljaks, kuid siis tuli moodi põskhabe. Sajandi lõpuks võttis soeng üha korrektsema ilme: juuksed lõigati tagant väga lühikeseks ning pealae keskele kammiti seitel ja tukajuuksed keerati poolkaarekujuliselt külgedele. Lokid kadusid täiesti moest ning soeng muutus nii siledaks, et seda oli võimalk saavutada vaid kuulsa briljantiiniga (glütseriini või riitsinusõli lahus parfümeeritud lahuses). Sajandi keskpaika iseloomustab naiste soengutes lopsakus ja lahtiste lokkidega soeng. Pehmema soengumoe juurde käis sageli ka juuksevõrk. See oli valmistatud tavalisest või siidiniidist ja tihti oli sellel siidist vooder ja kalliskivid kaunistuseks. Soengule lisas kõrgust ja mahtu šinjoonid. Naiste soengusse ilmus uus siluett: soengusse kammiti lahk ning juuksed koguti kokku kõrvade kohal. Sellele lisandus ka juustekuhil kuklal.


20. sajand (1900 - 1910)
20. sajandi esimene kümnend oli väga naiselik ja graatsiline aeg. Ideaaliks oli küps naine. Seda ajastut ehtisid natuke säbrulised, kuid lopsakad soengud. Pea näis rikkaliku juuksepahmaka ja tohutute kübaratega hiiglasuur. Juuksemahu lisamiseks kasutati väga palju kunstjuuksied ning tehti ka suuri polsterdusi. Tukad olid lisand, mille lõikamist väga paljud kaalusid. Moes olid hallid ja valged juuksed. 20. sajandil tehti ka esimesi püsilokke, mis võtsid kaksteist tundi aega ning olid väga kallid.
20. sajand (1910 - 1920)
Sel aastakümnel sümboliseerisid juuksed naiste seisundit ühiskonnas samavõrd kui korsett ja muutusid tugevaid tundeid äratavaks teemaks. Naised lasid oma juuksed lühikeseks lõigata praktilisel põhjusel: oli I maailmasõja järgne aeg ning lühike juus näis leinaajal sobivam. Samuti näitas poisipea naise moekust ja iseseisvust. Sel ajal tuli ka moodi nn kardinasoeng, mis oli kompromiss pika ja lühikese soengu vahel. Juuksed kammiti keskelt lahku ja tõsteti üle ehispaela. Õhtuti kaunistati see sulgede või vääriskividega.
20. sajand (1920-1930)
Sellel ajastul oli moes pottkübar. mis sügavalt pähe surutuna eeldas iseloomulikku lühikest juust. Siis hakati aduma ka juukslõikamise mõtekust. Hakkasid levima ka kuuldused, et poisipea kaob moest ära. Jätkuvate kuulduste tõttu valmistasid juuksurid nii lühikese kui pika soenguga parukaid, nii et naised võisid tunda end rahulikumalt. Eriti populaarseks muutus hennaga juuste värvimine.
20. sajand (1930 - 1940)
Lahk kuulus vaieldamatult moodsa soengu juurde ning ühes soengul võis olla kaks või enam lahku. Sel ajal juba rõhutati, et mood sõltub siiski kandjast ning kõik ei pruugi kokku sobida näo - või kehakujuga. Moodi tulid ka lühikesed otsatukad, mis eraldati lahuga ülejäänud juustest. Neid kanti siledana, kuid populaarsem oli kähardatud variant. Hakati kandma ka peaehteid. Õhtusoengute juures kasutati palju lokke ja neid soenguid võisid kaunistada paelad, suled, lilled, ilunõelad ja diadeemid. Kõige uuemana tuli moodi värviline juuksetriip. Heledapealised värvisid tumeda triibu ja vastupidi. Selle eesmärgiks oli jätta mulje, nagu kantaks peapaela. Kammide ja ehtenõeltega hoiti üleval oma rullikeeratud lokikesi ja naiste profiil omadnas seeläbi uue, äärmiselt naiseliku ja pikantse joone - eespoolt tõusis esile naise nägu ja tagant oli vaatepilt suurepärane.
20. sajand (1940 - 1950)
1940ndatel jätkus naiste seas Veronica Lake'i loodud peek-a-boo soengu jäljendamine. Samuti kogusid populaarsust rullidesse keeratud ja ülespandud juuksed. Šinjoone kasutati, et tuua vaheldust tavapärasesse soengurutiini. Parukatootjad ja vastavate uuenduste loojad - valepalmikute valmistajad, kammide külge kinnitatud võltstukkade ja võltslokkide tootjaid - lõikasid kolossaalseid kasumeid. Sel ajal olid lokisoengute puhul eriti populaarsed püsilokid, mille tegemiseks kasutati uudset keemilise püsiloki meetodit. Ülespandud soengu puhul kammiti juuksed juurtest alates hästi peadligi üles ja kuhjati lokkidena otsmiku juude kokku. Kanti ka turbaneid, mis olid valmistatud kodusleiduvatest pearättidest. Mõnikord sätiti lokitud juuksed pärjana ümber pea, teine kord jällegi asetati soengule peale võrk. Sel ajal oli moes tugevalt värvitud juuksed, eriti blondeeritud.
20. sajand (1950 - 1960)
Sellel ajal muudeti soengumoodi väga tihti: kord kammiti juuksed taha, siis värviti, tupeeriti, lõigati žiletiga, kanti lahtisena või pandi üles. Ohtralt hakati kasutama juukselakki. Soengusäilitamiseks mähiti ümber pea tualettpaberit ja varuti siidist padjapüüre, autoaknaid ei avatud ja basseinipeod olid out. Kodus värvimise juures hakati kasutama üha pöörasemaid värve, juukseid toonitati ja triibutati ka selliste ainetega, mis polnud selleks üldse mõeldudki. Moes oli vesinikblond juus, kuid valida võis ka hõbedaste ning meekarva toonide vahel. Kuid vahepeal läksid moodi Itaaliast pärit lühikesed sasipäised soengud, mis vajasid pidevat piiramist ning sinna soengusse oli väga peen lisada võltslokke. Samuti oli moekas kanda näksitud tukka või see hoopis välja kasvatada, panna pähe plastmassist võru, et juuksed eest hästi siledad oleksid ja jätta tagumised juuksed kohevana vabaks. Järsku tuli moodi paisutatud soeng, mis nõudis suurte rullide kasutamist, juuste kuivatamist ja külgedelt kohevaks ajamist ning juukselakiga kinnitamist. Populaarsust kogusid tupeeritud soengud ning suuri herilaspesa - kujulisi soenguid kanti kogu maailmas.

20. sajand (1960 - 1970)
Sellel ajastul oli samuti naise loomulik ehe juus, kuid vaid siis, kui see oli hoolitsetud ja moodsalt kammitud. Moodsa arusaama järgi pidi juus olema terve, sirge, loomuliku olekuga, kergelt koolduv. Päevasoenguna kammiti juuksed peaaegu sirgeks, otsad vaid üles - või allapoole koolutatud, veidi ka tupeeriti juukseid. Õhtusoenguks kammiti lühikene juus pealaele, pikk ja poolpikk aga kuklaosale. Moodne tukk lõigati kas ümara või terava joonega (tukk oli tol' ajal tugev ja tihe). Pikad sirged juuksed olid väga populaarsed ka meeste seas, sellest tulenevalt tuli moodi unisex - soeng.

20. sajand (1970 - 1980)
1970ndatel oli taas moes püsilokk. Ülimaks saavutuseks oli geomeetriline lõige kombineertiult tihaédate lokkidega. Populaarne juuksevärv oli leekivpunane. Taas muutus populaarseks poisipea. Samuti olid vahvlilokid sellel aastakümnel püsinähtus ning peenikesed punutud patsid. Etnilised stiilid afrosoengust rastade imiteerivate väikeste patsideni oli moehullus. Moodi tuli ka järguline lõige kõikvõimalikes variantides. Kihilised soengud erineva pikkusega salkudest, mis nägi välja nagu oleks ühendatud kaks erinevat soengut: pealmine juuksekiht lühem ja alumine pikem.

20. sajand (1980 - 1990)
1980ndatel pidid juuksed välja nägema hoolitsetud ning kallilt soengusse seatud. See tähendas big - hair'i kohevat soengut, mis saadi tagasikammimise ja föönitamisega. Väga sageli kinnitati taolised soengud suure klambriga kuklasse hobusesabaks. Noored kandsid juukseid pigem pikkadena ja lahtistena. Noorte juuksed olid tol' ajal ka blondid. 1980ndate lõpus tuli moodi peenikesed vahvlilokid, mida tehti spetsiaalsete kuumade tangidega. Selle soengu juurde käis ka suunaga küljele tupeeritud tukk, mille püsimiseks kasutati juukselakki.

20. sajand (1990 - 2000)
Seda aega iseloomustab individuaalsus ning see kajastub ka soengukunstis. Hittsoenguteks kujunesid Meg Ryani lühike mop - top ning Jennifer Anistoni pseudo - 70ndate pikk lühikeste järkudega lõige. Blong kadus moest ning mehed hääletasid kõige populaarsemaks persooniks punape. Naistel osutus kõige populaarsemaks tume juus. Samuti tuli moodi kiilaspäisus, kuid kellele kiilaspea ei sobinud kandis sasist hobusesaba.
Kasutatud materjal:
http://soengukunstiajalugu.weebly.com/ajalugu.html
Pildid:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86_%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80_-_%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%82_%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B0_%D0%9F.%D0%90._%D0%A8%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0.jpg
http://media1.s-nbcnews.com/j/streams/2014/September/140917/1D274906798510-today-aniston-evolution-140915-01a.today-inline-large.jpg
http://starschanges.com/wp-content/uploads/2015/04/Meg-Ryan1.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/f8/7b/ef/f87befd9f5682b8fc2c8f0bb0c1c5d3c.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2183/2475743358_fbcdf75538.jpg
http://cache.yoohair.ru/image-198235.jpg
http://cdn.stylisheve.com/wp-content/uploads/2011/12/1980s-Hairstyles-for-Women_13.jpg
http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?.out=jpg&size=l&tid=63190569
http://www.doctormacro.com/Images/Grable,%20Betty/Annex/Annex%20-%20Grable,%20Betty_08.jpg
http://www.weddingchicks.com/wp-content/uploads/2010/04/vintage_hairstyles.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/c6/8f/49/c68f49a40971a2953fde6f61295b4996.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/d5/63/4a/d5634a96a917d304063622588afc6f8b.jpg
http://cdn.collider.com/wp-content/uploads/grace-kelly-01.gif
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/8d/ec/f0/8decf0872aed0e3bde066fa2a37f5ec0.jpg
https://www.uvm.edu/landscape/dating/clothing_and_hair/1900s_clothing_women_files/image008.jpg
Mulle meeldib, et te olete lisanud jaastutele aastad ka ikka juurde (paljudel seda ei olnud). :)
VastaKustutaKui te saaksite need piltide allikad ka ilusasti pildipealkirjade alla linkidena pandud (mitte teksti lõppu) oleks veel eriti super hästi!